Вселената също използва усмихнати емотикони – изображение, уловено от орбитиращия телескоп “Хъбъл”, е запечатало космическо смайли, пише в. “Дейли експрес”. Телескопът “Хъбъл” – съвместен проект на НАСА и Европейската космическа агенция, орбитира около Земята от над 20 години, запечатвайки изображения от тъмни и потайни светове на милиарди светлинни години от нашата планета.
Снимката на усмихнатото лице е открита от Джуди Шмид сред хилядите достъпни изображения в базата данни от телескопа и е предоставена за конкурса “Скритите съкровища на “Хъбъл”.
Блещукащите очи всъщност представляват две отдалечени галактики от клъстера SDSS J1038+4849. Носът е звезда, а усмивката е резултат от “силна гравитационна леща”. Галактическите са едни от най-масивните структури във Вселената и имат много силни гравитационни полета. Толкова силни, че могат да изкривяват космическото пространство около тях. В резултат се формират своеобразни космически лещи, които могат да увеличават, разсейват и пречупват светлината зад тях. Феноменът се обяснява с теорията на относителността на Айнщайн и стои в основата на множество от откритията на Хъбъл, коментират от НАСА. В този случай клъстерът е отразил светлината зад себе си в кръг, който се казва Пръстен на Айнщайн.
↧
Телескопът Хъбъл засне усмивката на три галактики
↧