Quantcast
Channel: СамокоВест
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4646

Самоковци скочиха в защита на „Байракли джамия” като паметник на културата

$
0
0

Няколкостотин самоковци изразиха категоричната си позиция в защита на „Байракли джамия” като паметник на културата. Както СамокоВест писа в поредица свои публикации, Главното мюфтийство е завело съдебен иск пред Софийски окръжен съд с претенция за собственост на джамията. Мюфтийство води съдебни дела да си възстанови собствеността на 13 джамии, които са паметници на културата. Сред тях са храмовете в Кюстендил и Гоце Делчев, джамиите в Дупница и Разград, “Хамза бей” (или Ески джамия) в Стара Загора, която от 2011 г. е Музей на религиите, “Ахмед бей” в Разград и др.

Байракли джамия, наричана още и Йокуш джамия,  е била построена през 1845г. от Мехмед Хусреф паша в памет на майка му – българка от село Шишманово. Според преданието Мехмед Хусреф паша поставил на купола на джамията кръст и полумесец – за да почете майка си и за да не обиди баща си. Градежът е дело на самоковски майстори строители. Под мазилката на тавана са открити издраскани чертеж на черква и три имена: Иван, Ристо и Косто. Предполага се, че това са имената на самоковските зографи Иван Иконописец, Христо Йовевич и Коста Вальов. От 1960 до 1966 година джамията е изцяло реставрирана под ръководството на архитект Никола Мушанов и на големия самоковски художник Георги Белстойнев. Ремонтът, реставрацията и обновлението е изцяло със средства на Българската държава. Оттогава “Байракли джамия” Самоков е музей. По време на реставрацията възрастни жени говореха, че там някога е било свято за християните място. Така че и в исторически порядък апетитите на Главното мюфтийство са абсолютно неоснователни. Разходите по поддръжката на имота – джамията и прилежащото пространство и до момента се осигуряват от републиканския бюджет.

Въпросът с вакъфските имоти е уреден като проблем между Царство България и Османската империя от 1909 г., с което претенциите на Турция би трябвало да са приключили. Да ама йок. Мюфтийство е хвърлило мерак на 83 имота, за които е завело 52 дела в края на 2012 г. Основанието – законът за вероизповеданията от 2002 г., който дава възможност в 10-годишен срок религиозните общности да поискат от съда да им върне на база достатъчно основания и документи одържавени имоти или отнети по друг начин от тяхно владение. И за най-големия лаик е ясно, че само на това основание вероятността Главното мюфтийство да си върне собствеността върху „Байракли джамия” – Самоков ако не е кауза пердута, то поне е много спорна. По всяка вероятност фактологията и при другите имоти, обект на апетитите на висшия духовен орган на мюсюлманите, е сродна, поради което шансът Мюфтийството да придобие собствеността по съдебен ред не е особено голям. Затова управляващата коалиция БСП-ДПС реши да уреди въпроса по най-безпардонния и брутален начин, а именно чрез законодателни промени. Според законопроектът за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията, обекти с национално значение могат да бъдат предоставени на съответните религиозни вероизповедания. Законопроектът е внесен от БСП председателя на Народното събрание Михаил Миков и група народни представители. Промените са насочени изцяло към задоволяване претенциите на Главното мюфтийство, зад които в повечето случаи прозират чужди държавни интереси. Да използваш висшия законодателен орган на Република България, за да обслужваш чужди интереси си е парекселанс национално предателство. Историческа истина е, че Българската комунистическа партия, преименувала са в Българска социалистическа партия, във всичките си действия е предавала българските национални интереси. Това че, наследниците на някогашните комунисти остават верни на продажничеството на биологичните и идейните си отци не изненадва никого. Изненадата дойде от инициативата на кмета на общината Владимир Георгиев и на председателя на общинския съвет Силвия Стойчева, и двамата представители на БСП, срещу поправките в Закона за вероизповеданията и за запазване собствеността на „Байракли джамия” като общинска. Чест им прави, че се обявиха против законодателните игри на собствената си политическа партия и застанаха в защита на интересите на самоковските граждани. Екипът на СамокоВест подкрепя обръщението на общинските ръководители, чийто пълен текст публикувахме, и приканва читателите и поддръжниците си да се включат в подписката да запазим джамията като паметник на културата и част от историческото ни наследство


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4646

Trending Articles